PC’nizi kullanmadığınız zamanlarda kapatmalı mısınız; yoksa açık bırakmak daha mı doğru?

Enerji kullanımına dikkat etmek özellikle bu sıralar çok önemli. Kutuplarda buzulların hızla eridiği şu zamanlarda enerji kaynaklarını en elverişli şekilde kullanmak, her ne kadar kulağa çok önemsiz de gelse aslında enerjiyi kullanan bireylere kalıyor

Bilgisayarları kullanmadığınız zaman uzun süre açık bırakmak hem gereksiz enerji kaybına neden oluyor hem bilgisayarınıza zararı olabiliyor, hem de faturanızın kabarmasına neden oluyor.

Peki ama bilgisayarımızı her seferinde kapatıp daha sonra tekrar mı açmalıyız? Aslında bu da bir çözüm değil; çünkü bilgisayarın her açılışı, enerji tüketimi açısından pek de cimri sayılmaz.

Bilgisayarı tamamen kapatmak ve sonra baştan başlatmak birkaç bakış açısına göre, bilgisayarı açık bırakmaktan bile daha zararlı. Bunun için uzmanlar, kullanıcıların PC’leri kapatmadan, uyku modunda çalıştırmalarını öneriyor. Uyku moduna alınan bilgisayarlar enerji açısından tasarruf sağlasa da, her açıldığında dolu bir işletim sistemini açmış oluyorsunuz. Bu yüzden de en azından haftada bir kere bilgisayarların tamamen kapatılması öneriliyor.