AB müziğe yasak getirdi!

AB müziğe yasak getirdi!

Avrupa Birliği’nin aldığı bir kararda ses düzeyini aştığı gerekçesiyle yüzlerce klasik müzik eserinin hiç çalınamayacağı açıklandı. Karara tepki gösteren Avrupalı müzisyenler, parlementerleri cahillikle suçladı.

İngiltere’nin ciddi gazetelerinden The Times, Avrupa Birliği’nin uygulamaya niyetli olduğu bir kararı aktarırken, ‘‘Beethoven’in 9’uncu Senfonisi, birliğin gürültü sınırlarını aşıyor’’ başlığını kullandı. Gazete, belirlenen sınırlar uygulamaya konulduğunda yüzlerce klasik müzik eserinin ya hiç çalınamayacağını ya da daha sessiz seslendirileceğini yazdı. Bunlar arasında AB’nin ‘Ulusal Marşı’ olarak kabul edilen Beethoven’in 9’uncu senfonisinin son bölümünün de bulunduğu belirtildi. Gazete AB’nin bir sözcüsünün, ‘‘Tchaikovsky de olsa, matkap sesi de olsa, gürültü gürültüdür’’ sözlerini aktardı. 

The Times, bu nedenle müzisyenlerin AB’nin işyerlerinde gürültü düzeyinin sınırlandırılması kararına savaş başlattığını yazdı. Gazete, Avrupa Parlamentosu’nda bir kez daha görüşülmesi beklenen kararı, müzisyenlerin saçma olarak nitelendirdiğini kaydetti. Karar taslağında ses sınırının 83 desibelde tutulması gerektiği, bunu aşan ses düzeylerinde kulakları koruyucu tıkaçlar kullanılmasının zorunlu olduğu belirtiliyor.